Перейти до основного вмісту

Тарас Шевченко. Реве та стогне Дніпр Широкий...

Вступ

       Урок з літературного читання в 4 класі за підручником В. Науменко на тему:
« Тарас Шевченко. Реве та стогне Дніпр Широкий...»  спрямований на розвиток уміння виразно читати; вникати у кожне слово, думку поета; відчувати і передавати мелодику шевченківського слова, аналізувати прочитане.
        Вчити дітей працювати з текстом і знаходити головне, допомагати знаходити незнайомі слова і опрацьовувати їх за допомогою словникової карти, тлумачних словників, знаходити інформацію по темі в інших джерелах.
         Розвивати свої асоціації на тему та бути однією командою і працювати разом, допомагати один одному.
          Виховувати любов до історії свого народу і поважати рідну мову.





Тема: Тарас Шевченко. Реве та стогне Дніпр Широкий...
    Мета: продовжити ознайомлення учнів із творчістю Т. Г. Шевченка; ознайомити з його віршем «Реве та стогне Дніпр широкий...»; удосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; вчити аналізувати прочитане, узагальнювати; розвивати зв’язне мовлення учнів, образне мислення; виховувати любов до худож¬нього слова.
     Обладнання: проектор, комп’ютер, портрет Т.Г. Шевченка, книжкова виставка (збірник поезій для дітей, де вміщено вірш «Реве та стогне Дніпр широкий»),  картини природи.

Хід уроку



 І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Рими! Стали всі в рядок!
Нумо! Дружно на урок!
Бо четвертий дружній клас
Вже чекає тут на вас!

ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
Робота над скоромовкою.  Гра «Дощик».
    Діти з дошки читають хором.
   Накрапає дощ (тихо).
   Дощ пускається сильніше (голосніше).
   Злива (голосно).
   Дощ слабшає (тихіше).
   Дощ припинився (читання припиняється).

ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
        Гра «Хто краще?»
Конкурс на краще виразне читання вірша Т. Г. Шевченка «Встала й весна...».

ІV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми ознайомимось із ще одним твором видатного поета, який став народною піснею,— це вірш «Реве та стогне Дніпр широкий... ».

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Слухання відеозапису пісні «Реве та стогне Дніпр широкий...»


— Як ви вважаєте, чому цей вірш став піснею?
— Які почуття викликала у вас ця пісня?

       Гра «Рибки»
    Самостійне мовчазне читання вірша учнями
— Яким настроєм пройнятий вірш?

2. Словникова робота
Діти виконують словарну карту разом з вчителем на окремих листочках:
Сичі в гаю перекликались
перекличка

     3. Перевірка сприйняття тексту
— На скільки уявних картин можна поділити вірш? На три*
— Що відтворив поет у першій картині? Він відтворив силу бурі на Дніпрі,    завивання вітру, нагинання дерев до землі.*

Рис. № 1









Рис. № 2












Рис. № 3





 










— Що б ви зобразили на другій картині? Захмарене небо, місяць, що виглядає із-за хмари.*



Рис. № 4


Рис. № 5


— Яка за характером, настроєм третя картина? Спокійна, адже автор по-казав,    що природа вгомонилася, все стихло.*

Рис. № 6

Вибіркове читання.
- Прочитайте, які рослини і які живі істоти згадуються у вірші.
- Прочитайте, що із зображеного у вірші ви могли б сприйняти зором,
   а що — відчути слухом )

4. Фізкультхвилинка


4. Продовження роботи над віршем
1) Читання вірша учнями за строфами.
— Прочитайте першу строфу грізно, голосно, виражаючи жестами настрій                           природи.
— Другу строфу прочитайте протяжно, задумливо.
    — Прочитайте третю строфу тихо, загадково.
    Давайте ще раз виразно з відповідною інтонацією, паузами прочитаємо цей вірш.

2) Аналіз змісту вірша.
— Коли може відбуватися таке явище в природі?
— З чим поет порівнює місяць?
— Як ви розумієте вислів «ще треті півні не співали»?

Рис №7

3) Гра «Добери прикметники».
Дніпр... (широкий).
Верби... (високі).
Місяць... (блідий).
Море... (синє).

4) Гра «Добери риму».
Завива — ... (підійма).
Виглядав — ... (потопав).
Гомонів — ... (скрипів).

5) Робота в групах.
 — Доберіть з вірша «Реве та стогне Дніпр широкий...» слова:
1-ша група — іменники;
2-га група — прикметники;
3-тя група — дієслова.

VІ. ПІДСУМОК УРОКУ

Гра «Закінчіть речення»
Сьогодні на уроці я дізнався...
Мені сподобалось...
Я вдячний...

Слово вчителя.
     Багатогранна поезія Шевченка. І за кілька уроків ми не можемо охопити всі твори про природу. Олесь Гончар, відомий український письменник, звертаючись до дітей написав, що вступаючи в нове тисячоліття, на вашому шляху завжди буде

Тарасова пристрасть,
Тарасова мужність,
Тарасове невмируще слово.

         Пам’ятаймо, діти: поезія Т.Г. Шевченка давно стала нетлінною частиною духовного буття українського народу. Шевченко для нас – це не тільки те, що вивчають, а й те, чим живуть, з чого черпають сили й надії.
         А пізнати більше про творчість і самі твори ви зможете із книг які є у нашій бібліотеці, а сьогодні представлені на виставці.

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити напам’ять вірш Т. Г. Шевченка «Реве та стогне Дніпр широкий...» (с. 36–37).

Рис. № 8

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу